Unia Strzemieszyce

Sport w Strzemieszycach Wielkich ma swoje bardzo ważne miejsce, czego wyrazem jest klub sportowy „Unia” Dąbrowa Górnicza. Historia strzemieszyckiej piłki nożnej sięga aż do 1921 roku, kiedy to został założony klub Świt Strzemieszyce. Po trzech latach jego nazwa została zmieniona na Siła Strzemieszyce. Kolejne zmiany nastąpiły w 1935 roku, kiedy to na boisku grała Brygada Strzemieszyce.

Kolejny charakterystyczny okres dla klubu rozpoczął się w 1946 roku, wraz ze zmianą nazwy na Chemik Strzemieszyce. Trwał on przez dziesięć lat, aż do 1956 roku, kiedy to klub przyjął nazwę, znaną nam dzisiaj. Była ona wynikiem połączenia się dwóch strzemieszyckich klubów piłkarskich, czyli ówczesnego Chemika z Kolejarzem, co w efekcie dało Unię Strzemieszyce. Od tego momentu przez dziesięciolecia drużyna grała pod tą nazwą, przynosząc mieszkańcom chlubę. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła dopiero w 2002 roku, a klub zamiennie można było nazywać Alba lub Unia Strzemieszyce. Od 2003 roku nastąpiła najpoważniejsze zmiana, bo Unia, połączyła się z MMKS Dąbrowa Górnicza i w efekcie mamy teraz Klub Sportowy Unia-Alba Dąbrowa Górnicza. Wielka szkoda, że w nazwie już nie ma Strzemieszyc, ale nie zmienia to faktu, że nasza dzielnica ma ogromny potencjał i potrafi wybić się spośród innych. Klub od 2002 roku stał się przeciwnikiem, z którym należy się liczyć na boisku. Treningi nadal odbywają się w Strzemieszycach na stadionie przy ul. Sportowej 1. Stadion jest rozpoznawalny i znany wszystkim w okolicy, ponieważ jest to jedno z najlepiej utrzymanych boisk do piłki nożnej w okolicy. Co prawda nie mogą z niego korzystać osoby spoza klubu, ale za to podczas meczy jest miejscem spotkań wielu kibiców Unii.

Na stadionie jest miejsc siedzących 245, a stojących 500, co i tak podczas ciekawszych spotkań jest niewystarczające. Niestety na boisku brakuje tylko profesjonalnego oświetlenia, ale w razie potrzeby rozstawiane jest dodatkowe oświetlenie i nagłośnienie. Drużyna Unii jak dotąd radzi sobie bardzo dobrze, a po ostatnim sezonie 2012 zajęła 5 miejsce w tabeli ligowej.